Podblanicko – seznamte se!

Podblanicko. Půvabná krajina uprostřed Čech. Jméno jí dala památná hora Blaník.

Podblanicko - Velký Blaník a Malý Blaník od Mrkvové Lhoty
Velký Blaník (vlevo) a Malý Blaník (vpravo) pohledem od Mrkvové Lhoty

Do širšího povědomí lidí začala vcházet tato hora v průběhu 19. století, kdy se tu konaly tábory lidu. V této době se začal vytvářet i pojem Podblanicko. Označuje oblast nejednotnou jak přírodním rázem, tak i administrativním uspořádáním. Snad více napoví slova spisovatele Karla Nového.

Podblanicko podle spisovatele

„Až k Čerčanům, k ohybům řeky Sázavy, v čáře přes Tábor u Popovic, Hůrku a Chlum u Pozova, přes Divišov a Kozmice dobíhá Českomoravská vysočina. – Vršky a kopce, mezi nimi dlaňovitá údolí, krátké roviny s obdélníky polí, borové lesíky a dlouhé smrkové lesy – kraj je zvlněn, zprohýbán, rozčleněn potoky. To je Podblanicko. – Je všude, odkud je vidět Blaník …“ Tolik benešovský rodák, spisovatel Karel Nový.

Podblanicko - Velký Blaník od Louňovic
Velký Blaník od Louňovic

V této krajině, kde se ukrývá i svatováclavské vojsko, a kde můžete najít spoustu krásných keší, žije blíže neznámý počet geokačerů. A taky vy všichni, kdo dohlédnete ze svých souřadnic na Blaník (49°38’31.601″N, 14°52’22.057″E), neváhejte se připojit ke komunitě podblanických geokačerů. Nejsme žádná uzavřená banda. Přijďte na nějaký podblanický event a poznáte sami.

Kam dohlédneš z Blaníku

Jen pro úplnost dodávám, že z Velkého Blaníku můžete vidět severní i jižní hranice České republiky. Když budete mít štěstí na počasí a budete v tu správnou chvíli na rozhledně na vrcholu Velkého Blaníku, možná nebudete věřit svým očím. Uvidíte totiž Krkonoše (Sněžku a okolní hory), Šumavu (Špičák 1221 mn.m. u Perneku nad údolní nádrží Lipno), Kleť v CHKO Blanský les a taky Ještěd. Na západě zastaví vaše pohledy hřeben Brdů, na východ je možné dohlédnout na Žďársko.

Jak je vidět, tak s tou definicí Podblanicka je to ještě mnohem složitější, ale nakonec copak kačeři znají nějaké hranice ať už v horizontálním nebo vertikálním směru?

Xichteria

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *