„Chemik, obchodník a kačeři“ mohl by stejně dobře znít titulek tohoto článku. Pravdou je, že pánové Sellier a Bellot kdysi změnili život téhle obce ševců a ze ševců nadělali výrobce kapslí, později patron, dnes munice. A zatímco boty už tady asi neumí ušít nikdo, náboje malých ráží se tu vyrábějí neustále. Vlastně tenhle sortiment souvisí i s tím, jak dešifrovat azanskou mysterku, Ale tenhle článeček tu není proto, aby vám napověděl, jak na mysterku. Je tu proto, aby vám ji doporučil, protože je to opravdu dobrý hlavolam. A když ji vyluštíte, dovede vás na místo, se kterým je již leta letoucí spojena existence hezké řádky vlašimských občanů. Jak už jsem řekl, původně za to mohli tito dva pánové,
kteří na pražském Žižkově založili kapslovnu (po které dnes už není ani památky, ačkoli před pár lety tam ještě existovala restaurace Kapslovna). Ta se (zřejmě z bezpečnostních důvodů) časem přestěhovala na venkov, tedy do Vlašimi, města tehdy spíše obuvnického. Ještě můj děd (bývalý švec) neřekl téhle firmě jinak než kapslovna. Kromě kapslí (rozuměj zápalek pro náboje) se tu ale vyrábí celá řada nejrůznějších nábojů. Katalog najdete ZDE. Pokud se při odlovu budete divit, co že je to tam za asfaltovou plochu, vězte, že stojíte na pozemku firmy Sellier a Bellot, kde kdysi bývalo firemní parkoviště. Protože byl problém ho uhlídat a množily se zde krádeže v autech, bylo zrušeno a místo něj vybudováno nové za plotem firmy hlídané kamerovým systémem a branami na čipové karty.
Co říci závěrem? Takováhle mysterka Vlašimi rozhodně chyběla. Užijte si luštění i odlov. AZANům díky za další zábavnou kačerskou perličku a krabičce přejeme dlouhý život.